MegaLeague Post-Season History

YEAR

Series

Result

MVP

MVP Stats

2013

Ripken League Division Series

Susquehanna 3

Clearwater 2

-

-

Chicago 3

Spanish Fort 1

-

-

Robinson League Division Series

Mamou Prairie 3

Woodbine 2

-

-

Harewood 3

Tampa Bay 1

-

-

Ripken League Championship

Chicago 4

Susquehanna 0

-

-

Robinson League Championship

Harewood 4

Mamou Prairie 2

-

-

MegaSeries!

Harewood 4

Chicago 2

-

-

2012

Ripken League

Division Series

Spanish Fort 3

Chicago 2

-

-

San Diego 3

Charles Town 0

-

-

Robinson League

Division Series

Fallston Union 3

Mamou Prairie 0

Jemile Weeks

4 H, 4 RBI, 2b, 3b

Woodbine 3

Tampa Bay 1

-

-

Robinson League Championship

Fallston Union 4

Woodbine 2

Paul Konerko

10 H, 8 R, 4 HR, 12RBI!, 13.22 OPS

Ripken League Championship

San Diego 4

Spanish Fort 2

-

-

MegaSeries!

Fallston 4

San Diego 1

Ben Zobrist

6 H, 2 2b, 3 HR, 7 RBI

2011

Ripken League

Division Series

Spanish Fort 3

Virginia Beach 2

Clayton Kershaw

2 CG ShO, 13 K

Edgewood 3

San Diego 0

Hanley Ramirez

.643/.643/1.124

Robinson League

Division Series

Martinsburg 3

North End 0

Kelly Johnson

.417/.462/1.000, 4 R, 3 RBI, SB

Harewood 3

Fallston Union 0

Lance Berkman

.455/.600/.818, 4 2b

Robinson League Championship

Harewood 4

Martinsburg 0

Roy Oswalt

2-0, 0.64 ERA, 14 K in 14 IP

Ripken League Championship

Edgewood 4

Spanish Fort 3

Jose Bautista

.320/.469/.720, 3 HR, 7 BB

MegaSeries!

Edgewood 4

Harewood 1

Brian Duensing

2-0, 1.02 in 17.2 IP

2010

Baltimore Div.

First Round

Chicago 3

Vornado 2

-

-

Nationwide Div.

First Round

Clearwater 3

Spanish Fort 1

-

-

Baltimore Div.

Championship

Virginia Beach 4

Chicago 3

-

-

Nationwide Div.

Championship

Clearwater 4

LaPrensa 1

-

-

MegaSeries

Clearwater 4

Virginia Beach 3

-

-

2009

Baltimore Div.

First Round

Hyattsville 3

Charles Town 2

Tim

Lincecum

1-0, 2.25 ERA, clinching win, 7 H in 12.0 IP

Nationwide Div.

First Round

San Diego 3

Clearwater 2

-

-

Baltimore Div.

Championship

Hyattsville 4

Susquehanna 0

Chipper

Jones

3 HR, 2.000 OPS, 5 R, 4 RBI

Nationwide Div.

Championship

Flin Flon 4

San Diego 3

-

-

MegaSeries

Hyattsville 4

Flin Flon 3

Yunel

Escobar

.450 Avg., 2 HR, 5 RBI, 1.272 OPS

2008

Baltimore Div.

First Round

Susquehanna 3

Hyattsville 0

Akinori

Iwamura

.462 Avg., 1.077 Slg, 3 R, 3 RBI

Nationwide Div.

First Round

Clearwater 3

Spanish Fort 0

Jimmy

Rollins

.615 Avg., 5 R, 7 RBI, HR, SB

Baltimore Div.

Championship

Edgewood 4

Susquehanna 2

Mark

Teixeira

.545 Avg., .563 OBP, 909 SLG, 7 RBI, 8 2b

Nationwide Div.

Championship

Alto City 4

Clearwater 0

Dmitri

Young

.563 Avg., .813 Slg, 4 2b, 6 R, 4 RBI

MegaSeries

Edgewood 4

Alto City 2

Barry

Bonds

1.634 OPS, 3 HR, 5 R, 5 RBI

2007

Baltimore Div.

First Round

Chicago 3

Susquehanna 1

-

-

Nationwide Div.

First Round

Flin Flon 3

Clearwater 2

Lance

Berkman

.350 Avg., 1.431 OPS, 4 HR, 7 R, 8 RBI

Baltimore Div.

Championship

Pinewood 4

Chicago 0

-

-

Nationwide Div.

Championship

Flin Flon 4

LaPrensa 3

Lance

Berkman

.379 Avg., 1.293 OPS, 3 2b, 3 HR, 5 R, 6 RBI

MegaSeries

Flin Flon 4

Pinewood 3

Lance

Berkman

.379 Avg, 1.110 OPS, 8 2b, 5 R, 3 RBI

2006

Baltimore Div.

First Round

Charles Town 3

Florida 1

David

Dellucci

3 HR, 7 RBI

Nationwide Div.

First Round

Shiloh 3

Atlanta 2

-

-

Baltimore Div.

Championship

Charles Town 4

Susquehanna 0

Chad

Cordero

3 saves in 3 G

Nationwide Div.

Championship

Spanish Fort 4

Shiloh 2

-

-

MegaSeries

Charles Town 4

Spanish Fort 3

David

Ortiz

4 HR, 6 R, 9 BB, 6 RBI

2005

Baltimore Div.

First Round

Edgewood 3

Susquehanna 2

Carl

Pavano

2-0, 1.84, 0.75 WHIP

Nationwide Div.

First Round

Clearwater 3

Flin Flon 2

Jim

Thome

.412 1.533 OPS, 3 HR, 9 RBI

Baltimore Div.

Championship

Chicago 4

Edgewood 2

Jaret

Wright

2-0, 0.64 ERA, 0.86 WHIP

Nationwide Div.

Championship

Alto City 4

Clearwater 2

Barry

Bonds

.474 Avg., 1.893 OPS, 4 HR, 8 R, 8 RBI, 3 2b, 7 BB

MegaSeries

Alto City 4

Chicago 2

Mark

Buerhle

1-0, 1.26 ERA. 11 baserunners, 10 K in 14.1 IP.

2004

Baltimore Div.

First Round

Susquehanna 3

Chicago 2

Wilson

Alvarez

2-0, 1.29 ERA, 18 K, 8 H, 5 BB

Nationwide Div.

First Round

Yuba 3

Spanish Fort 2

Curt

Schilling

2-0, 2 ShO, 20 K, 11 H, 4 BB

Baltimore Div.

Championship

Edgewood 4

Susquehanna 0

Kevin

Brown

2-0, 14 IP, 13 K, 1 BB

Nationwide Div.

Championship

Yuba 4

Atlanta 3

Derrek

Lee

.480 (12-25), 5 2b, 1 3b, 3 HR, 4 RBI, 6 R, 1.120 Slg

MegaSeries

Edgewood 4

Yuba 4

Scott

Rolen

5 extra-base hits, including 3 homers

2003

Baltimore Div.

First Round

Bowleys 3

Hyattsville 0

Adam

Dunn

.357, 2 HR, 5 RBI, 1.256 OPS

Nationwide Div.

First Round

Atlanta 3

Georgia 1

-

-

Baltimore Div.

Championship

Susquehanna 4

Bowleys 2

-

-

Nationwide Div.

Championship

Alto City 4

Atlanta 3

-

-

MegaSeries

Alto City 4

Susquehanna 2

-

-

2002:

Baltimore Div.

First Round

Chicago 3

Charles Town 1

Cliff

Floyd

.417 Avg, .563 OBP, 8 SB,5 R, HR

Nationwide Div.

First Round

Georgia 3

Alto City 0

-

-

Baltimore Div.

Championship

Pinewood 4

Chicago 2

Moises

Alou

3 HR, 6 RBI, 1.000 Slg., 2 2B

Nationwide Div.

Championship

LaPrensa 4

Georgia 2

-

-

MegaSeries

Pinewood 4

LaPrensa 2

Luis

Gonzalez

2 HR, 9 RBI, 2 2B, 3B, .704 Slg.

2001:

Baltimore Div.

First Round

Susquehanna 3

Mountain State 0

Derek

Lowe

Win, Save, 0 hits in 5.1 IP

Nationwide Div.

First Round

Alto City 3

Las Vegas 2

Ken

Griffey

3 HR, 4 RBI, 6 BB, 1.361 OPS

Baltimore Div.

Championship

Edgewood 4

Susquehanna 2

Barry

Bonds

5 HR, 11 RBI

Nationwide Div.

Championship

Alto City 4

Hyattsville 3

Rafael

Palmeiro

.375 Avg, 5 HR, 6 RBI, 7 BB, 1.558 OPS

MegaSeries

Alto City 4

Edgewood 3

Magglio

Ordronez

3 HR, 10 RBI, 5 BB, .956 OPS

2000:

Baltimore Div.
First Round

Susquehanna 3
Charles Town 1

Edgardo

Alfonzo

6-18, 2 HR, 5 RBI, BB, 2 SB

Nationwide Div.
First Round

Atlanta 3
LaPrensa 1

Brad

Radke

1-0, 1.29 ERA, 2 QS, 0 HR in 14.0 IP

Baltimore Div.
Championship

Susquehanna 4
Chicago 1

Trever

Miller

Win, Save, Hold in 4 App, 1 BR in 3.2 IP

Nationwide Div.
Championship

Atlanta 4
Rim Rock 2

Dante

Bichette

7-23, 5 R, 3b, 3 HR, 9 RBI, 2 BB

MegaSeries

Susquehanna 4
Atlanta 3

Larry

Walker

11-19, 5 R, 2 2b, 3 HR, 6 RBI, BB, 1.758 OPS

1999:

Baltimore Div.
First Round

Mountain St. 3
Susquehanna 0

Mike

Jackson

3 Saves, 0 hits in three G

Nationwide Div.
First Round

Rim Rock 3
Portland 0

Carlos

Delgado

6-15, 2b, 4 HR, 8 RBI, 3 BB, 1.767 OPS

Baltimore Div.
Championship

Edgewood 4
Mountain St. 3

Tom Glavine
Roger Clemens

2-0, 22 IP, 2.45 ERA 3 St
2-0, 1.72 ERA, 15.2 IP

Nationwide Div.
Championship

Wall Street 4
Rim Rock 0

Moises

Alou

8-15, 6 R, 3 2b, 5 HR, 5 RBI, BB, 2.296 OPS

MegaSeries

Edgewood 4
Wall Street 2

David

Segui

11-21, 3b, 4 HR, 10 BB, 2 BB, 1.756 OPS

1998:

Eastern Div.
First Round

Gwinnett 3
Edgewood 2

Sammy Sosa
Brad Radke

8-19, 2 2b, 2 HR, 8 RBI, 2 BB
2-0, 2.76 ERA, 1 HR in 16.1 IP, 2 QS

Western Div.
First Round

Hill Country 3
Chicago 1

Randy Johnson
Wally Joyner

15 IP, 1.20 ERA, 16 K, team 2-0
6-14, R, 4 2b, 6 RBI

Eastern Div.
Championship

Susquehanna 4
Gwinnett 1

David

Cone

2-0, Shutout, 1.20 ERA, 12 K in 15 IP

Western Div.
Championship

Barrow 4
Hill Country 1

Pedro J.

Martinez

2-0, 2 QS, 14 BR in 16 IP, 17 K

MegaSeries

Barrow 4
Susquehanna 0

Jim

Thome

6-14, 4 R, 2 2b, HR, 3 RBI, 6 BB, .600 OBP

1997:

Eastern Div.
First Round

Charles Town 3
Boston 2

Jose

Rosado

2-0, 4.15 ERA 2 QS, 1 HR in 13.0 IP

Western Div.
First Round

Portland 3
Lake Erie 2

Barry

Larkin

5-21, 2 2b, HR, 5 RBI, 2 BB, 2 SB

Eastern Div.
Championship

Charles Town 4
Pinewood 2

Frank

Thomas

12-27, 9 R, 3 2b, 5 HR, 14 RBI, BB

Western Div.
Championship

Portland 4
Chicago 3

Ken Caminiti
Ellis Burks

10-27, 8 R, 4 2b, 4 HR, 8 RBI, 2 BB
9-29, 5 R, 2b, 4 HR, 11 RBI, SB

MegaSeries

Charles Town 4
Portland 3

Mel

Rojas

3 saves and a hold in four games

1996:

Eastern Div.
First Round

Ocean City 3
Toronto 2

Tony

Phillips

4-12, 3 HR, 7 RBI, 5 R, BB

Western Div.
First Round

Barrow 3
Columbus 2

Kirby

Puckett

9-22, 4 R, 5 2b, HR, 6 RBI, 3 BB

Eastern Div.
Championship

Charles Town 4
Ocean City 3

Edgar

Martinez

10-27, 5 2b, 2 HR, 6 RBI, 4 BB

Western Div.
Championship

Chicago 4
Barrow 2

Brady

Anderson

7-21, 4 R, 2 2b, 3b, HR, 6 RBI, 6 BB, SB

MegaSeries

Chicago 4
Charles Town 1

Tim

Salmon

6-20, 6 R, 2b, 3 HR, 9 RBI, 3 BB